Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Czy państwo powinno ingerować w wydobycie gazu łupkowego?

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
27-12-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Newseria

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Czy państwo powinno ingerować w wydobycie gazu łupkowego?
fot. Włodzimierz Włoch
Propozycje rządu dotyczące wydobywania gazu łupkowego przyjmowane są przez branżę z mieszanymi uczuciami. Planowana jest radykalna podwyżka obciążeń podatkowych i quasi podatkowych – zauważa w rozmowie z Newserią mec. Mikołaj Goss specjalizujący się w tematyce ropy i gazu. Jednak znacznie więcej emocji wśród przedsiębiorców wzbudza kwestia powołania nowej instytucji – Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE).

Spółka ma być w 100 proc. kontrolowana przez Skarb Państwa. Wiceminister środowiska Piotr Woźniak tłumaczy, że dziś Polska ma zbyt małą kontrolę nad procesem wydobywczym. To ma się wkrótce zmienić za sprawą projektu ustawy o wydobywaniu węglowodorów, ich opodatkowaniu i Funduszu Pokoleń. – Jak przewiduje się w założeniach kierunkowych do projektu tej ustawy, prawdopodobnie NOKE będzie obejmował jakiś udział we wszystkich koncesjach wydobywczych. A zatem tak naprawdę trzeba będzie podzielić się częścią swojego biznesu, jeśli oczywiście te założenia zostaną przełożone na język ustaw. Chociażby te kwestie wskazują na to, że zmiany, które są szykowane, raczej postawią branżę w sytuacji niekorzystnej – mówi Agencji Informacyjnej Newseria mec. Mikołaj Goss z Kancelarii Góralski & Goss Legal.

Podobne głosy docierają ze środowiska samych przedsiębiorców. – Regulacje powinny przede wszystkim zachęcać operatorów do intensyfikacji prac poszukiwawczych i wydobywczych. A także przyciągać do Polski kapitał niezbędny do sfinansowania tak wielkich inwestycji. Niektóre z proponowanych rozwiązań, takie jak np. obligatoryjny udział NOKE, wpłyną negatywnie na rentowność projektów poszukiwawczo-wydobywczych i atrakcyjność inwestycyjną polskich projektów na tle innych regionów świata – uważa Marcin Zięba, Dyrektor Generalny Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego – Związek Pracodawców (OPPPW). Organizacja zrzesza przedsiębiorstwa z sektora naftowego i gazu ziemnego, które prowadzą działalność w zakresie poszukiwania i/lub wydobycia węglowodorów w Polsce. Są to np. Orlen Upstream, Lane Resources Poland, Marathon Oil Poland czy PGNiG.

Idea utworzenia NOKE i jego przyszła rola w projektach inwestycyjnych budzi wiele zastrzeżeń wśród przedstawicieli branży. – Niejasna jest faktyczna rola NOKE w projektach, to, na jakich zasadach ma opierać się funkcja inwestorska specjalnego operatora, współdecydującego de facto o tempie i zakresie prac operacyjnych. Brakuje szczegółowych informacji, wedle jakich reguł NOKE będzie uczestniczyć w bieżących nakładach inwestycyjnych projektów. I w jaki sposób zaangażowanie NOKE przełoży się na redukcję ryzyka. W których projektach NOKE będzie brał udział, a w których nie i dlaczego –wymienia Marcin Zięba.

Monika Kita z biura prasowego resortu środowiska tłumaczy, że w założeniach do projektu ustawy węglowodorowej „jednoznacznie wskazano, że poziom udziałów NOKE w konsorcjach wydobywczych, wykonujących koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, określony zostanie za każdym razem przez ministra środowiska w ogłoszeniu o przetargu na koncesję. Kwestia uczestniczenia NOKE w wykonywaniu koncesji nie będzie więc należeć do decyzji tego podmiotu.”

Zdaniem mec. Mikołaja Gossa rozwiązanie dotyczące koncesji warto wprowadzić za pomocą ustawy. Proponuje, by przedsiębiorcy uczestniczący w pracach poszukiwawczych czy wydobywczych mogli dzielić koncesję pomiędzy siebie. – Taka możliwość będzie prawdopodobnie wprowadzona w odniesieniu do uczestnictwa ze strony NOKE. Pytanie, czy ustawodawca pójdzie dalej i umożliwi taką partycypację, czyli podział koncesji również pomiędzy inne podmioty działające w branży na normalnych zasadach – zwraca uwagę Mikołaj Goss. – Z całą pewnością to, by wiele spraw ułatwiło. Na obecnym etapie sytuacja podmiotów, które zamierzają kooperować np. w formie konsorcjalnej i poszukiwać, a następnie wydobywać kopalinę, jest nierówna pod względem prawnym.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5